مدارک-مورد-نیاز-ویزا-کانادا

زبان کانادا جهت مهاجرت

در خصوص امتحان زبان برای شهروندی کانادا ( سیتیزن شیپی کانادا ) ابتدا توجه ی شما را به دو نکته جلب می کنیم. نکته ی اول که باید از آن آگاه باشید این است که بر اساس قانون جدید شهروندی کانادا ( قانون سال ۲۰۱۷) افرادی که بخواهند برای شهروندی کانادا ( سیتیزن شیپ) اقدام نمایند .

در صورتی که سن آن ها بین ۱۸ تا ۵۴ باشد نیاز به ارائه ی مدرک زبان دارند و در غیر این صورت نیازی به ارائه ی مدرک زبان نیست.

این نکته را از آن جهت ذکر کردیم که سن مشمولیت برای ارائه ی مدرک زبان جهت کسب شهروندی کانادا در قانون قدیم بین ۱۴ تا ۶۵ سال بود که در قانون جدید به ۱۸ تا ۵۴ سال تغییر کرده است.

نکته ی دوم که باید از آن آگاه باشید این است که در صورتی که در صورتی که شما دوره ای را که زبان آن دوره زبان انگلیسی یا فرانسوی هست را به اتمام رسانده اید یا در حال گذراندن آن هستید.

 

 

زبان کانادا جهت مهاجرت

با ارائه ی مدرک اتمام آن دوره یا ریز نمرات ؛ نیازی به ارائه ی مدرک زبان به اداره ی مهاجرت کانادا در هنگام ثبت تقاضا برای شهروندی کانادا ( سیتیزن شیپی) نیست و همان مدرک دوره یا ریز نمرات آن کفایت می کند.

برای اطلاع بیشتر از این بخش می توانید این قسمت از سایت اداره ی مهاجرت کانادا مطالعه نمایید.

این دوره ها شامل دوره های آموزشی می شوند که بعد از مقطع Secondary School وPost-Secondary School  در حال گذزاندن آن هستید یا آن ها را به پایاسن رسانده اید.

توجه داشته باشید که این دوره ها نباید حتما شامل دوره های تحصیلات تکمیلی مانند لیسانس ، فوق لیسانس یا دکترای تخصصی باشند.

زبان کانادا جهت مهاجرت

دورهای ادامه ی تحصیل و یا ارتقای مهارت که در آن در انتخا به شما Diploma  یا Certificate  ارائه نمایند نیز به عنوان دوره های مورد قبول از نظر اداره ی مهاجرت کانادا به عنوان اثبات قابلیت شما در زبان مورد تایید قرار می گیرد.

تنها شرط اداره ی مهاجرت برای این دوره ها این است که زبان ارائه ی دروس در این دوره های انگلیسی یا فرانسه باشد.

در صورتی که هیچ یک از شرایط ذکر شده در بالا شما را از ارائه ی مدرک زبان معاف نمی کند ، بنابراین شما برای کسب شهروندی کانادا نیاز به ارائه ی مدرک زبان دارید که در ادامه به برررسی مدارک مختلف زبان که می توانید به اداره ی مهاجرت کانادا ارائه نمایید می پردازیم.

( بند ۱۵ از راهنمای ثبت پرونده ی شهروندی کانادا به صورت کامل این موضوع را توضیح می دهد این یادداشت بر اساس راهنمای اداره ی مهاجرت کانادا تنظیم شده است) 

به صورت کلی در صورتی که ملزم به ارائه ی مدرک زبان برای شهروندی کانادا هستید ، و در هیچ دوره ی انگلیسی زبان یا فرانسوی شرکت نکرده اید یا در حال شرکت نیستید ( منظور دوره هایی غیر از آموزش زبان است، مانند دوره های دانشگاهی ، کالج ، ارتقای مهارت و …) دو حالت کلی وجود دارد:

۱- ارائه ی مدرک زبان مورد تایید اداره ی مهاجرت کانادا و کسب نمره ی لازم
۲- شرکت در دوره های زبانی که کشور کانادا برای مهاجران در نظر گرفته است و کسب مدرک دوره ی مورد نظر ( این دوره ها شامل دوره های استانی نیز می شود)

ارائه ی مدرک زبان مورد تایید اداره ی مهاجرت کانادا و کسب نمره ی لازم

مدارکی که برای اثبات توانایی خود در زبان انگلیسی به اداره ی مهاجرت کانادا می توانید ارائه دهید شامل آزمون های زیر می باشد:

 

۱- آزمون آیلتس عمومی (GENERAL IELTS ):

شما باید در این آزمون حداقل نمره ی ۴ در مکالمه و نمره ی ۴.۵ در بخش شنیدار را کسب نمایید تا این مدرک مورد تایید اداره ی مهاجرت کانادا برای شهروندی( سیتیزن شیپی ) قرار گیرد.

نکته ای که باید به آن توجه نمایید این است که آزمون آیلتس عمومی آزمونی کاملا متفاوت با Academic IELTS  می باشد( آزمونی که برای پذیرش در دانشگاه ها باید انجام داد) و آزمونی بسیار ساده تر است.

۲- آزمون CELPIP-G یا CELPIP GENERAL-LS :

کسب نمره ی حداقل ۴ در بخش شنیدار و مکالمه جهت تایید این مدرک برای شهروندی کانادا از سوی اداره ی مهاجرت لازم است.

این دو آزمون ، دو آزمون متفاوت هستند که در CELPIP-G از هر چهار بخش مهارت های زبان انگلیسی یعنی نوشتار ، درک مطلب ، شنیدار و مکالمه آزمون به عمل می آید که این آزمون برای کسب اقامت دائم کانادا در بعضی از برنامه ها الزامی است.

اما در آزمون CELPIP GENERAL-LS  تنها از دو مهارت شما یعنی قدرت شنیداری زبان انگلیسی و قدرت تکلم شما به زبان انگلیسی سنجش به عمل می آید و امتحانی به مراتب ساده تری نسبت به CELPIP-G می باشد.

زبان کانادا جهت مهاجرت

ما به صورت کلی به شما توصیه می کنیم در صورتی که قصد شرکت در آزمونی برای زبان انگلیسی جهت ارائه ی نتایج آن به اداره ی مهاجرت کانادا برای کسب شهروندی کانادا دارید.

حتما در آزمون CELPIP GENERAL-LS شرکت نمایید زیرا به مراتب از تمام آزمون هایی که اداره ی مهاجرت کانادا نتایج آن ها را می پذیرد ساده تر می باشد.

جهت ثبت نام در این آزمون و کسب اطلاعات بیشتر می توانید به وب سایت این موسسه از طریق این لینک مراجعه نمایید. اما آیا این آزمون نیاز به آمادگی خاصی دارد؟ بسته به سطح زبان شما جواب این سوال بله و خیر است.

به صورت کلی مطالبی که در این آزمون مورد سنجش قرار می گیرند دانش کاملا عمومی زبان شما هست و بنابراین اگر در زندگی روزانه در کانادا از زبان انگلیسی استفاده می نمایید نیاز به کسب آمادگی خاصی برای این آزمون ندارید.

در غیر این صورت می توانید از منابعی که وب سایت خود این موسسه برای آمادگی در این آزمون فراهم آورده است استفاده نمایید. برای آشنایی با سوالات آزمون CELPIP می توانید این کانال یوتیوب را مشاهده نمایید.

مدارکی که برای اثبات توانایی خود در زبان فرانسه می توانید به اداره ی مهاجرت کانادا ارائه نمایید شامل آزمون های زیر می باشد:

۱- آزمون TEF و TEFAQ :

کسب نمره ی حداقل Niveau B1  در  این آزمون برای تایید توانایی شما در زبان فرانسه لازم است.

۲- در صورتی که در هنگام اقدام برای مهاجرت به کاناد از طریق برنامه های استان کبک ا هریک از مدارک DALF , DELF , TCF , TCFQ را ارائه نموده اید و در هریک از این آزمون ها حداقل نمره ی لازم را کسب نموده اید ،

می توانید از این مدارک برای اثبات توانایی خود در زبان فرانسه برای کسب شهروندی کانادا استفاده نمایید. حد نساب لازم برای آزمون DELF , TCF ,TCFQ کسب حداقل Niveau B1 است.

شرکت در دوره های زبانی که کشور کانادا برای مهاجران در نظر گرفته است و کسب مدرک دوره ی مورد نظر ( این دوره ها شامل دوره های استانی نیز می شود)

اما روش دیگری که اداره ی مهاجرت کانادا به عنوان اثبات توانایی شما در زمینه ی زبان انگلیسی و فرانسوی برای کسب شهروندی کانادا ( سیتیزن شیپی ) قبول دارد، این است که شما در دوره های زبانی که این اداره برای مهاجران در نظر گرفته است شرکت نمایید و توانایی شما در بخش مکالمه و شنیداری در هریک از زبان های انگلیسی یا فرانسه برابر با حداقل انتظار اداره ی مهاجرت کانادا باشد..

برای زبان انگلیسی شرکت در دوره های LINC و کسب سطح ۴ CLB برای ارائه ی به اداره ی مهاجرت کانادا کافی است .

در خصوص زبان فرانسه کسب حداقل NCLC 4  در دوره های CLIC می توانید مدرک این دوره ها به اداره ی مهاجرت کانادا ارائه نمایید.

در خصوص CLB و NCLC  باید بدانید که این دو معیاری برای سنجش یکسان توانایی زبان انگلیسی و فرانسه در دوره های مختلف توسط اداره ی مهاجرت کانادا می باشد.

این موضوع به معنای این است که اداره ی مهاجرت کانادا از این معیار برای تبدیل نمره ی کسب شده توسط شما در دوره های مختلف استفاده می نماید تا به وسیله ی آن سطح زبان فرانسه یا انگلیسی شما را مورد سنجش قرا دهد.

بنابراین در تمام دوره های زبانی که اداره ی مهاجرت آن ها را پذیرفته است شما باید در زبان فرانسه سطح ۴ بر اساس معیار NCLC  و در زبان انگلیسی سطح ۴ بر اساس معیار CLB  را در دو بخش مکالمه و شنیداری کسب نمایید تا بتوانید از آن برای ثبت مدرک توانایی زبان در پرونده ی درخواست شهروندی کانادا ی خود استفاده نمایید.

مبنع:yasan.ca

نویسنده مطلب: wptourblog

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *