netherland

اخذ اقامت هلند

اخذ تابعیت هلند و قوانین ۲۰۱۷ اخذ تابعیت هلند از طریق پناهندگی و اخذ تابعیت هلند از طریق ازدواج و اخذ تابعیت هلند از طریق سرمایه گذاری و اخذ تابعیت هلند از طریق کار در هلند و اخذ تابعیت هلند از راههای دیگر را برای شما بزرگواران بررسی نموده ایم ، مقاله ی حاضر شامل راهنمای اخذ تابعیت هلند و شرایط لازم برای اخذ تابعیت هلند است.

وقتی صحبت از اخذ تابعیت هلندمیشود همانطور که در مقالات پیشین مطالعه نمودید اقامت MVV در ذهن می آید.

دقیقا جهت اخذ تابعیت هلند نیاز است ابتدا از طریق MVV اجازه ورود پیدا کرده سپس با یکی از طرق اخذ تابعیت هلند جهت پاسپورت این کشور اقدام نمایید.

اخذ تابعیت هلند نیز از شاخه های علمی موضوع حقوق بین الملل می باشد.
دقت نمایید پیش از اینکه به اخذ تابعیت هلند فکر کنید باید بتوانید اقامت این کشور را اخذ کنید.

متقاضی خارجی تحت شرایط مختلفی می¬تواند تابعیت هلند را اخذ نماید.

به طور کلی بسیاری از خارجی¬ها پس از حداقل ۳ یا ۵ سال زندگی در هلند با توجه به وضعیت فردی متقاضی واجد شرایط درخواست تابعیت هلند هستند و همینطور افرادی که عضوی از خانواده ی آن ها ساکن هلند باشد.

شرایط فردی هر متقاضی نشان خواهد داد که چه شرایط و مدارکی جهت اخذ تابعیت هلند لازم است.

چنانچه واجد شرایط اخذ تابعیت هلند نباشید می توانید اقامت دائم اروپایی یا هلندی را امتحان کنید که پس از ۵ سال سکونت برای خارجی ها ممکن خواهد بود (یا در برخی موارد پس از مدت زمان کمتری) و امکان سکونت قطعی شما را در هلند بدون نیاز به اخذ مجوز کار فراهم می کند، گرچه در چنین وضعیتی از حقوق کمتری نسبت به تابعیت هلند برخوردار خواهید شد.

اقامت دائم و تابعیت هلند

اخذ تابعیت هلند و اقامت هلند هر دو امکان سکونت شما را به صورت قطعی در هلند فراهم می کند، هرچند مجوز اقامت هر ۵ سال باید مجدد تمدید شود.

شما با داشتن مجوز اقامت دائم هلندی درست مانند تابعیت هلند در بازار کار هلند آزاد خواهید بود به این معنی که دیگر نیازی به اخذ مجوز کار نخواهید داشت.

فقط اتباع هلندی از برخی حقوق مدنی و اجتماعی برخوردار می¬شوند، به عنوان مثال حق رأی؛ هرچند خارجی ها مستلزم هستند که پیش از اخذ تابعیت هلند، تابعیت خود را رد و نفی کنند، به علاوه دو ملیتی بودن نیز در برخی موارد خاص ممکن است.

holand

نحوه ی اخذ تابعیت هلند:

دو روش کلی جهت اخذ تابعیت هلند وجود دارد:
•    روش اختیاری
•    روش پذیرش تابعیت

در صورتی که یکی از اعضای خانواده ی شما در هلند ساکن باشد یا خود شما متولد هلند باشید و یا اینکه پدر و مادرتان هلندی باشند (شامل فرزندخواندگی و تولد فرزند در خارج از کشور) و اگر واجد شرایط IND باشید آنگاه می توانید جهت اخذ تابعیت هلند اقدام نمایید.

 

روش اختیاری

روش اختیاری آسان ترین راه است، بنابراین ابتدا بهتر است بررسی کنید که آیا واجد شرایط این فرآیند هستید.

درخواست از این راه دارای مزایای بخصوصی نسبت به روش پذیرش تابعیت است از جمله:
•    الزامات کمتری دارد
•    روند آن معمولاً سریع تر است، به جای ۱ سال حدود ۳ ماه زمان می برد
•    هزینه ها ارزان تر از روش پذیرش تابعیت است
جهت درخواست ابتدا باید یک سند معتبر اقامت ارائه دهید. سپس باید شامل یکی از گروه های زیر باشید:
•    بیشتر عمر خود را در خاک هلند زندگی کرده اید
•    حداقل ۳ سال با یک تبعه ی هلندی ازدواج یا زندگی کرده اید و ۱۵ سال مستمر در هلند زندگی کرده اید
•    بیش از ۶۵ سال سن دارید و حداقل ۱۵ سال در هلند زندگی کرده اید
•    یکی از پدر و مادر یا قیم های قانونی شما هلندی است و حداقل ۳ سال پیش از درخواست با آن ها در هلند زندگی کرده اید.

لطفاً کل فهرست الزامات IND را مطالعه بفرمایید. روش اختیاری معمولاً حدود ۳ ماه به طول می انجامد.

 

روش پذیرش تابعیت

روش دیگر اخذ تابعیت درخواست بر مبنای پذیرش تابعیت است.

مجدداً شما مستلزم دارا بودن یک مجوز اقامت معتبر هستید و در عین حال باید از شرایط زیر نیز برخوردار باشید:
•    باید بزرگسال باشید (۱۸ سال به بالا)
•    به مدت ۵ سال بی وقفه با داشتن یک مجوز اقامت معتبر در هلند زندگی کرده اید، به مدت سه سال متوالی با یک تبعه ی هلندی ازدواج کرده یا زندگی کرده اید (شامل خارج از کشور نیز می شود)، یا به مدت ۱۰ سال با داشتن یک مجوز اقامت معتبر در هلند سکونت داشته اید که حداقل ۲ سال آخر آن متوالی بوده است.

•    شما به اندازه ی کافی با جامعه ی هلندی خو گرفته اید و قادر به خواندن، نوشتن، صحبت کردن و فهمیدن زبان هلندی هستید. باید این مهارت خود را با شرکت در آزمون یکپارچی مدنی و اخذ گواهی سطح A2 ثابت نمایید.

اگر مدرک یا دیپلم دیگری از زبان هلندی را دارا هستید می توانید از این شرط معاف شوید.

•    در طی چهار سال اخیر محکوم به بازداشت، دستور آموزشی، دستور خدمات اجتماعی یا جریمه ی مادی (بیش از ۸۱۰ یورو) نشده باشید.

اخذ اقامت هلند

•    شما آمادگی نفی و رد کردن تابعیت فعلی خود را دارید. اگر این کار را انجام ندهید تابعیت هلندی شما لغو خواهد شد (هرچند استثناهایی برای وضعیت دو ملیتی وجود دارد).

•    دارای یک مجوز اقامت دائمی معتبر یا یک مجوز اقامت معتبر موقتی به عنوان مثال به منظور پیوستن به خانواده هستید.
درخواست های مبنی بر پذیرش تابعیت تقریباً یک سال به طول می¬انجامد.

درخواست تابعیت دوگانه

درخواست ها از طریق شهرداری محل انجام می شود و در آنجا باید هزینه ها را در ابتدا پرداخت نمایید. شهرداری اطلاعات شما را بررسی کرده و درخواست را با یک معرفی نامه از سوی شهردار به IND ارسال می کند. سپس IND بررسی می کند که آیا شما می توانید تابعیت هلند را اخذ نمایید.

 

مدارک مورد نیاز:

 •  گذرنامه

  •    مجوز اقامت

  •    شناسنامه و شناسنامه ی فرزندان (در صورت وجود فرزند)

  •    گواهی ازدواج (در صورت تأهل)

  •    مدرک یکپارچگی مدنی یا دیپلم دیگری

 

 

تابعیت هلند برای کودکان

اگر فرزند بالای ۱۶ سال دارید و سه سال گذشته را به طور متوالی در هلند زندگی کرده و دارای مجوز اقامت معتبر هستند می-توانند به روش پذیرش تابعیت، ملیت هلندی اخذ کنند.

شما باید درخواست آن ها را همراه با درخواست خود انجام دهید.

به محض اینکه فردی وارد ۱۸ سالگی می شود می تواند درخواست تابعیت هلندی خود را انجام دهد.

باید مورد توجه قرار گرفته شود که وقتی فرزندان ۱۷ ساله پیش از تائید شدن تابعیت آن ها وارد ۱۸ سال می شوند درخواست آن ها ممکن است باطل شود، زیرا مدت زمان بررسی درخواست حدود ۱ سال تخمین زده می شود.

 

آزمون یکپارچگی مدنی

اخذ تابعیت هلند از طریق پذیرش تابعیت مستلزم نشان دادن این است که شما با جامعه ی هلند خو گرفته اید. به این معنی که دارای توانایی صحبت کردن، خواندن، نوشتن و فهمیدن زبان هلندی بوده و می توانید به راحتی در جامعه ی هلند زندگی کنید.
سطح مورد نیاز زبان A2 است که به شما کمک می کند با همسایه ها گفت و گو کرده و ارتباط برقرار کنید، در فروشگاه ها خرید کنید، بتوانید بیشتر گزارش های خبری را بفهمید و یک نامه ی اداری کوتاه بنویسید.

وقتی در آزمون یکپارچگی مدنی قبول شوید گواهی یکپارچگی مدنی دریافت خواهید کرد که می توانید هنگام درخواست پذیرش تابعیت آن را ارائه دهید.

تقریباً هر فردی که قصد دارد تابعیت هلند را اخذ کند باید در آزمون یکپارچگی مدنی شرکت نماید. البته استثناهایی نیز وجود دارد نظیر افرادی که می توانند نشان بدهند که دانش کافی زبان هلندی را کسب کرده اند.

در موارد زیر ممکن است از این آزمون معاف شوید:

 •  در یک آزمون دولتی شرکت کرده اید: این آزمون از سطح بالاتری نسبت به یکپارچگی مدنی برخوردار است که می توانید به وسیله ی آن وارد دانشگاه شوید و در دوره های آموزش عالی شرکت نمایید.

  •    آموزش حرفه ای عالی با ارائه ی مهارت های زبانی: شامل افرادی می شود که قصد دارند در یک برنامه ی آموزشی حرفه ای عالی در هلند شرکت نمایند.

  •    هر یک از دوره های آموزش متوسطه، آموزش حرفه ای، تخصصی یا دانشگاهی به شرطی که آموزش به زبان هلندی انجام شود.

  نفی و رد کردن تابعیت خود

  معمولاً مجبور خواهید بود که تابعیت کنونی خود را در صورت اخذ تابعیت هلند رد و نفی نمایید، هرچند استثناهایی نیز در موقعیت¬های زیر وجود دارد:

  •    قانون اساسی کشورتان به شما اجازه نمی¬دهد که تابعیت خود را نفی و رد کنید.

  •    شما شریک قانونی یک شهروند هلندی هستید یا با یک شهروند هلندی ازدواج کرده اید.

  •    یک پناهنده ی شناخته شده هستید.

  •    از شما نمی توان انتظار داشت که با مقامات کشور مبدأ خود تماس حاصل کنید.

  •    دارای دلایل قابل ارزیابی و بخصوصی برای نفی نکردن تابعیت خود هستید.

  •    تبعه ی کشوری هستید که توسط هلند به رسمیت شناخته نشده است.

  •    در صورت نفی کردن تابعیت کنونی خود شما مجبور خواهید بود که مبلغ هنگفتی را به مقامات کشور خود پرداخت کنید. شما باید این را ثابت کنید.

  •    در صورت نفی کردن تابعیت کنونی خود حقوق بخصوصی را از دست خواهید داد که منجر به زیان های ملی جدی برای شما خواهد شد. این مورد شامل قوانین ارث و میراث است. در این مورد نیز باید قادر به اثبات کردن باشید.

  •    پیش از اینکه بتوانید تابعیت خود را نفی کنید باید خدمت سربازی خود را گذرانده یا آن را بخرید. این مورد را نیز باید ثابت نمایید.

  هزینه های اخذ تابعیت هلند:

  هزینه های ۲۰۱۶

  به روش اختیاری: ۱۷۹ یورو هر فرد

  به روش پذیرش تابعیت: ۸۴۰ یورو

  هزینه ی کودکان، درخواست¬های بعدی و پناهندگان کمتر است.

متقاضیان موفق: مراسم پذیرش تابعیت

اگر درخواست شما با موفقیت انجام شود، به محض اینکه در مراسم پذیرش تابعیت شرکت کنید که شامل بیانیه ی همبستگی است شما تبعه ی هلندی خواهید شد. به این ترتیب از آزادی ها و حقوق اتباع هلندی برخوردار شده و همچنین الزامات و وظایف هلندی شامل شما نیز خواهد شد و شما مستلزم هستید که پایبندی خود را به قوانین هلند به زبان هلندی رسماً اعلام کنید.
شرکت در مراسم اجباری است، افرادی که نمی توانند در مراسم شرکت کنند باید از ابتدا برای اخذ تابعیت درخواست بدهند. این مراسم سالانه در ۱۵ دسامبر برگزار می شود. در طی مراسم گواهی تابعیت هلندی رسمی به شما اعطا خواهید شد و پس از آن برای اخذ گذرنامه ی هلندی درخواست خواهید داد.

پیامد تابعیت هلندی

شما نیز در اداره ی شهرداری (BRP) به عنوان یک تبعه ی هلندی ثبت خواهید شد. سپس می توانید برای پارلمان رأی بدهید و گذرنامه ی هلندی اخذ کنید و به اخذ تابعیت هلند منجر شود، بنابراین آزادانه اجازه خواهید داشت که در سراسر اروپا و کشورهای عضو شنگن سفر کنید.

 

درخواست های ناموفق: درخواست تجدیدنظر

در صورتی که درخواست شما رد شود می توانید برای تجدید نظر به IND درخواست بدهید.
همانطور که در بالا  مطالعه فرمودید اخذ تابعیت هلند مزایایی دارد افراد زیادی در این باب تلاش میکنند اما به دلیل اینکه قوانین اخذ تابعیت هلند را جز به جز نمیدانند دچار مشکلاتی در مرحله کنسول و سفارت می شوند که جبران آنها مشمول پرداخت هزینه های گزاف و زمان زیادی است.

نویسنده مطلب: wptourblog

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *